Skip to Main Content

News

Summer Honors Announced for Coastal Pines Technical College

December 1, 2020 02:54 PM

Each semester Coastal Pines Technical College (CPTC) recognizes students who have accomplished high academic achievement through the President’s List, Dean’s List and the Academic Achievement Award.

The President's List recognizes full-time students who earned a semester GPA of 4.00 and have a cumulative GPA of 2.0 or higher. The Dean’s List recognizes CPTC students enrolled full time who have earned a semester GPA of 3.75 - 3.99 out of a possible 4.0 and have a cumulative GPA of 2.0 or higher. Students who enrolled in 6-11 credit hours during the semester and achieve a 3.75 or higher grade point average with a 2.0 cumulative GPA are awarded the Academic Achievement Award.

The following Coastal Pines Technical College students earned academic honors during Summer Semester 2020, and are listed by county:

Appling County
Academic Achievement: Jailan Adams, Glenn Dukes, Elijah Green, Brandy Higgins, Trinettea Lee, Dallas Mansfield, Kristen Pearson, Brandi Sharpe, Tara Slaughter.

Atkinson County
Deans List: Sabra Dockery.
Academic Achievement: Melissa Douglas.

Bacon County
President's List: ILse Bocanegra, Connie Mercer.
Deans List: Zachary Griffin.
Academic Achievement: Rosaura Gonzalez, Samantha Gonzalez, Maria Huerta, Lindsay Johnson, Winter Thrift.

Berrien County
President's List: Hayden Woody.

Brantley County
President's List: Krystalin Franklin, Lauren King, Patricia Tindall.
Deans List: Courtney Sikes.
Academic Achievement: Taylor Ammons, Ciara Bailey, Erika Crews, Samuel Gainey, Chancie Howell, Timothy Lentz, Samantha Stenski, Megan Stone.

Bryan County
Academic Achievement: Michelle Wall.

Bulloch County
President's List: Michael Finch.
Academic Achievement: Madelyn Godfrey.

Camden County
President's List: William Buck, Julia Burgess, Karlee Gotshall, Angel Martin, Michael Reihing, Elias Walker.
Deans List: Eilinora Griffiths.
Academic Achievement: Michelle Branfoot, Robert Carvalho, Timothy DeLong, Marvin Drayton, Caleb Goodson, James Harrill, Dina Hopper, Elizabeth Kneeland, Jason Meier, Daren Riggins, Jacob Rue, Jeana Schindler, Hunter Strickland, Jessica Tuttle, Nichole Vina, Michelle Way, Jordan Whitley, Jamie Wickman.

Charlton County
President's List: Erica Mandrell.
Academic Achievement: Kenneth Bailey, Chandler Butler, Launa Carter, Cameron Lee, Chelsea Thompson, Christopher Turner.

Chatham County
Academic Achievement: Dionne Wright.

Clinch County
Deans List: Jaycee Odom.
Academic Achievement: Heather Graddy.

Coffee County
Deans List: Shawna Harper.
Academic Achievement: Alyssa Adams, Jessica Cox, Mary DeSouza, Hannah Kerr, James Lane.

Florida County
Academic Achievement: Peter Forney.

Glynn County
President's List: Lily Berg, Thomas Courson, Gianna Girardo, Mallery King, Elizabeth Sisson, Savannah Westberry.
Deans List: Demekia Trimmings, Neginah Williams.
Academic Achievement: Caitlyn Bennett, Kearstin Bennett, Kiara Boyd, Margaret Burnsed, Sara Cooter, Sherita Curry, Vaneisha Douglas, Katherine Jackson, Caitlin Lewis, Clarissa McPherson, Ramona Miller, Saundra Phillips, Kassandra Pierre-Antoine, Nikki Popwell, Jordan Ribron, Anthony Rossi, Jessica Sellers, Michelle Smith, Noah Strande, Nicholas Toole, Gerrick Whisenant, Candace White, Lyndsey Woodward.

Henry County
Deans List: Jacob Scott.

Irwin County
Academic Achievement: Jason Tyree.

Jeff Davis County
President's List: James Kirkley, Jordan Mcloon.
Academic Achievement: Clifford Jeffcoat, Jacob Rowell, Judson Steverson, Richard Stone.

Liberty County
Academic Achievement: Nicholaus Brown, Kaitlyn Hunt, Ronda Jones, Katy Wedincamp.

Long County
Deans List: Danielle Todd.
Academic Achievement: Colt Baker, Brandy Dobbins, Rayza Forney, Sarah Harris.

Lowndes County
Deans List: William Srygley, Kenneth Terrell.

McIntosh County
President's List: Bailey Hewitt, Rebecca McLaine.
Academic Achievement: Ariel Aron, D. Madean Brooks-Brown, LeeAnn Hill, Tanjania King, Trey Saunds, Shad Waters, Shae Williams, Jamie Willis.

Pierce County
President's List: Zachary Hayden, Leanna Howard.
Academic Achievement: Rigoberto Alcaraz, Richard Antczak, Chelsea Aultman, Joshua Bullard, Devlin Combee, Mattie Crawford, Hannah Douberly, Gerniee Eason, Anna Eunice, Anna Griner, Jeffery Harding, Shelly Herndon, Jerome Hoag, Sunni Housley, William Johnson, Letha Jones, Sarann Kicklighter, Maegan Lane, Christian Meeks, Von Middaugh, Andrew Nichols, Elizabeth Nipper, Brinalee Scurry, Jordan Stokes, Alexis Strickland, Ashley Taylor, Cason Turner, Oscara Tyre, Nicole Valentine, Anna Wilkins, Macy Wolfe.

Spalding County
Academic Achievement: Treyvon McDowell.

Tattnal County
Deans List: Christine Hill.

Telfair County
President's List: Brett Williams.
Academic Achievement: Cason Varnadoe.

Ware County
President's List: Trevor Baldree, Trevor Cox, Randall Hiers, Mary Lloyd, Cody Morris, Jacob Walker, Karis Wilson.
Deans List: April Enfinger, Cade Perritt, James Rowland.
Academic Achievement: Julie Asbell, Kennedy Brice, Mackenzie Carter, Caitlin Caviness, Andrew Coker, Jessica Corbitt, Charlene Cox, Colby Cox, Jasmian Dale, Zamaria Denton, Abby Dixon, Norman Fitzgerald, Lennette Hamm, Sandra Jaime, Jennifer Lopez, Darla Malmborg, Chelsey McDowell, Deedee Newbrough, Tonja Padgett, Breanna Ross, Jacqueline Roundtree, Nina Stephens, Adriene White, Brandi White, Cindy White, Micheal White, Brandon Wilkerson, Shaquna Wilson, Sarah Wright, Korianne Yawn.

Wayne County
President's List: Olen Houston, Shabrittny Lott, Rosalee Nguyen, Reed Very.
Academic Achievement: Juleia Allen, Dakota Anderson, Savannah Barnard, Phoebe Barrett, Kendra Bell, Santonia Boyd, Natalie Brownlee, Stacy Chandler, Jacquelynn Childers, Brittany Edwards, Jacquelene Gales, Sharee Gilbert, John Gray, Tabitha Hensley, Donna Jones, Terri Long, Aleisha Maddox, Amy Mallard, Shayna Manning, Heather Mansfield, Chelsea Marsh, Mariah McCann, Holly Mitchell, Katelyn Naquin, Eddie ONeal, Ignacio Palacio, Tamar Payne, Hannah Perdue, Daisy Reddish, Jessica Roberts, Brittany Robinson, Tanner Rozier, John Austin Shaver, Cristina Stanfield, Angela Turner, Litza Vazquez, Shadeeka Vialva.
 

 

 

← Back

 

Telephone numbers are accessible to persons who are deaf or hard of hearing through the Georgia Relay by dialing 711 or 1-800-255-0056 from a TTY/TDD.

Los números de teléfono son accesibles a las personas que son sordos o con pérdida de la audición a través de Georgia Relay marcando 711 o 1-800-255-0056 de TTY/TDD.

Locations

Waycross Camden Baxley
1701 Carswell Ave 100 Keith Dixon Way 1334 Golden Isles Pkwy, W
Waycross, Georgia 31503 Kingsland, GA 31548 Baxley, Georgia 31513
912.287.6584 912.522.4510 912.367.1700
877.332.8682    
  Camden Golden Isles
Alma Cosmetology Program 3700 Glynco Pkwy
101 West 17th St 8001 The Lakes Blvd Brunswick, Georgia 31525
Alma, Georgia 31510 Kingsland, Georgia 31548 912.262.4999
912.632.0951 912.510.3364  
    Jesup
  Hazlehurst 1777 West Cherry St
  677 Douglas Hwy Jesup, Georgia 31545
  Hazlehurst, Georgia 31539 912.427.5800
  912.379.0041  

 

Human Trafficking Hotline

Website design and development by Americaneagle.com, Inc.

Copyright © Coastal Pines Technical College. All rights reserved.

close (X)